Munkaterület
Közlekedés
Az iskoláztatás időtartama
4 év
Az oktatás módja
A gyakorlati oktatás az iskolai műhelyben vagy szaktantermekben folyik – a tanítási egységtől, témától függően. Szállítmányozó vállalatok, áruszállítási központok, autószervizek, műszaki vizsgáztatások, taxi egyesületek, autóbázisok és autóállomások megtekintését, ill. meglátogatását is megszervezik. Harmadik osztályban kötelezően megszervezik a B-kategóriájú gépjárművekre vonatkozó jogosítvány megszerzését biztosító oktatást és a vizsgáztatást is.
Szaktantárgyak
- Közlekedési rendszerek
- Gépjárművek
- Közlekedési hálózat
- Szállításszervezés
- Szállított rakomány
- Közlekedés-szabályozás és közlekedésbiztonság
B kategóriás járművek vezetése, menetrendkészítés, a személy- és a teherszállítás szervezése, a sofőrök jelenlétének nyilvántartása, gépjárművek műszaki vizsgáztatása, bejegyzése, diszpécseri és raktározási feladatok.
Munkavállalás
A közúti közlekedési technikusok olyan vállalatokban helyezkedhetnek el, amelyek utasok vagy áru szállít(mányoz)ásával foglalkozik, de dolgozhatnak autóbusz-pályaudvarokon, közúti és teherforgalmi terminálokon, áruszállítmányozó központokban, áruszállítási szervezetekben, a közlekedési rendőrség kötelékében, járművek műszaki vizsgáztatásán és hasonló munkakörökben. Saját céget is nyithatnak e szakterületen.
Továbbtanulás
A középiskola befejezése után a továbbtanulhatnak a Közlekedési Egyetemen vagy más műszaki egyetemen, vagy akár egészen más profilú egyetemen is. Szakmai továbbképzés: megszerezhetik a gépjárműoktatói képesítést (V. képzési fokozat) vagy más speciálisképesítést.