PROJEKTHÉT  2021

Тársszervező: szabadkai Üzleti Inkubátorház

Szponzorok:

  • Ivan Sarić Műszaki Iskola
  • Tartományi Oktatási, Jogalkotási,, Közigazgatási és Nemzeti Kisebbségi – Nemzeti Közösségi Titkárság
  • szabadkai Üzleti Inkubátorház
  • Elementa d.o.o.
  • Protect Megaprint d.o.o.
  • Infosud 3 d.o.o.
  • újvidéki Közgazdasági és Igazságügyi Jogi Kar
  • Plastikcam east d.o.o
  • Studio Present d.o.o.
  • VTV Media

Értékeléséri bizottság:

  • Igor  Firstner, Szabadkai Műszaki Szakfőiskola
  • Zoran Crnković, Elementa d.o.o.
  • Pavle Vekić, Flender d.o.o.
  • Tomislav Vujković Lamić, Protec megaprint d.o.o.
  • prof. dr. Martina Vojnić Purčar, Építőmérnöki Kar Szabadka
  • Oliver Guganović, IT Cluster Subotica
  • Zlatko Čović, Szabadkai Műszaki Szakfőiskola
  • Nebojša Kamber, Infostud 3 d.o.o.
  • Miloš Ćuković, Studio Present d.o.o.
  • Dragan Rokvić, Gradska biblioteka Subotica
  • Nađa Vukmirović, Szabadkai Regionális Kereskedelmi Kamara
  • Srđan Cvijanović, Gazdasági és Igazságügyi Jogi Kar – Szabadkai felsőoktatási egység

Díjazott projektek:

Az általános  iskolák –  kategória:

  1. Helyezett: Маtеја Srejić, (mеntоr: Deјаna Vаsiljеvić) – a Sonja Marinković Á. I. tanulója;
  2. Helyezett: Nataniel Palić és Таtјаnа Јаnkоvić, (mеntоrok: Јеszеnszki Тibоr és Dincsity Antal) – a Széchenyi István Á. I. diákjai;
  3. Helyezett: Andreas Damjanovski, (mеntоr: Brаnkо Stаntić) – a tavankúti Matija Gubec Á.I. tanulója.

Alkalmazott automatizálás és robotika – kategória:

  1. Helyezett: Mészáros Ádám, az Ivan Sarić Műszaki Iskola diákja (mentorok: Liszák László és Tót Róbert);
  2. Helyezett: Piuković Martin, az Ivan Sarić Műszaki Iskola diákja (mentor: Búcsú Ottó);
  3. Helyezett: Nikola Dapčević és Aleksandar Dekan, a Ivan Sarić Műszaki Iskola diákjai (mentor: Emil Peić Tukuljac).

Eszközök, termékek, szerelvények – kategória:

  1. Helyezett: Natalija Dubočanin és Anastazija Olajoš, az Egészségügyi Középiskola tanulói (меntоrok: Јаsnа Bešlić és Jacinta Perna);
  2. Helyezett: Sofija Marić és Rita Kavai, a Politechnikai Iskola diákjai (mentorok: Djendji Arančić Danča, Таmаrа Мuić);
  3. Helyezett: Emil Muratović, Josip Jurić és Aleksandar Mijatov, az Ivan Sarić Műszaki Iskola diákjai (mentorok: Marko Crnković és Grgo Stantić)

Az informatika – kategória:

  1. Helyezett: Martin Muharemović és Sanja Radić, az Ivan Sarić Műszaki Iskola diákjai (mentorok: Nikola Krmpotić és Jasmina Stričević);
  2. Helyezett: Apró Dániel és Gömöri Árpád, az Ivan Sarić Műszaki Iskola tanulói (mentor: Holló Dóra)
  3. Helyezett: Nenad Horvat, az Ivan Sarić Műszaki Iskola diákja (mentor: Nikola Krmpotić).

Események, tevékenységek, társadalmi kötelezettségek – kategória:

  1. Helyezett: Mihailo Džoganović, az Ivan Sarić Műszaki Iskola diákja (mentor: Grgo Stantić);
  2. Helyezett: Sandra Šereš, a Vegyészeti-Technológiai Iskola diákja (mentor: Bašić Palković Tünde);
  3. Helyezett: Ana Marija Radovanov, Majda Radonjić és Bojana Dakić, a Bosa Milićević Közgazdasági Középiskola tanulói (mentor: Darija Svorcan).

A Projekthét legfiatalabb résztvevőinek járó különdíjat  a palicsi Miroslav Antić Á. I. tanulói, a 3/4  osztály kapta, mentoruk a tanítónőjük, Jadranka Mandić.

A közönségdíjat Piuković Martin, az Ivan Sarić Műszaki Iskola diákja kapta, akinek mentora Búcsú Ottó volt.

Díjak:

 

Minden résztvevő (diák és mentor) köszönőlevelet kapott a részvételért, egy pólót és egy arcmaszkot.

Díjak az első, második és harmadik helyért Általános iskolák, Alkalmazott automatizálás és robotika, Eszközök, termékek, szerelvények, Tevékenységek, események, társadalmi szerepvállalás …kategóriákban:

III. helyezett – 13000 dinár

II. helyezett – 15000 dinár

I. helyezett – 21000 dinár

Díjak az első, második és harmadik helyért Informatika kategóriában:

III. helyezett – 15000 dinár

II. helyezett – 18000 dinár

I. helyezett – 26000 dinár

A nyeremények Nikola Tesláról szólókönyvek (Nikola Tesla – élete és munkássága, Milivoje Došenović) és műszaki boltok utalványai voltak.

A közönségdíj torta volt.

Különdíj a legfiatalabb résztvevőknek egy 12 000 dinár értékű utalvány amelyet egy osztály tanulói nyerték.

Immár hagyomány, hiszen 2007 óta minden évben megszervezzük a

Projekthét

elnevelésű rendezvényt

A Projekthéten – minden tanévben – 100-nál több diák vesz részt, ahol műszaki adottságaikat csillogtathatják meg.

Alapmottó:

Elképzelés, megvalósítás és bemutatás

Dicséretes, ha az embernek van egy jó ötlete, de ennek akkor van értelme, ha azt meg is valósíthatja. De még ez sem elegendő! A megvalósítottat (termék és szolgáltatás) be is kell mutatni, hogy más emberek is láthassák (és megvásárolhassák).

Az erre való törekvéshez az iskola tanulói mindennemű segítséget megkapnak, elsősorban mentoraik – tanáraik által, valamint a szaktantermek, a tanműhelyek és egyéb felszerelések fehasználásával.

A tanulók a mentorok segítségével számos érdekes projektet valósítottak meg (motormakett, mérőszerkezetek, robotok, applikációs programok), melyek immár a tanításban is használatosak.

Prethodne manifestacije

Projektna nedelja 2019

Suorganizator: Poslovni Inkubator Subotica

Sponzori takmičenja: Poslovni inkubator Subotica, Elementa d.o.o., Infostud 3 d.o.o., Games Guru d.o.o., AD Tržnica, SAT-TRAKT d.o.o., Tehnička škola “Ivan Sarić”

Komisija za ocenjivanje radova:

  • Zlatko Čović, VTŠ Subotica
  • Oliver Guganović, IT Klaster
  • Zoran Crnković, Elementa doo
  • Robert Hajnal, Infostud 3 doo
  • Miloš Ćuković, Studio Present doo
  •  Alfred Nađ, SAT-TRAKT doo

NAGRAĐENI PROJEKTI

Kategorija: Mašinstvo, mehatronika i grafičarstvo

  • 1. mesto: T8 CNC mašina za graviranje – Áron Papajcsik ,mentor: Čila Husar, TŠ “Ivan Sarić”
  • 2. mesto: Robot ruka za sortiranje – Pavle Košić , mentor: Laslo Lisak
  • 3. mesto: Go kart na vazduh – Dániel Bogyó, Valentin Oravec, mentori: Robert Tot, Laslo Lisak, TŠ “Ivan Sarić”

Kategorija: Elektrotehnika, mikroračunari, geodezija i građevinarstvo

  • 1. mesto: Klub sto – Vukašin Pjevalica, Aleksandar Oravec, Nina Stoparić, mentor: Sofija Popović, Politehnička škola
  • 2. mesto: Pametna korpa – Henrik Guzsvány, mentori: Robert Tot, Laslo Lisak, TŠ “Ivan Sarić”
  • 3. mesto: Wi-fi auto – Gábor Fodor, mentori: Robert Tot, Laslo Lisak, TŠ “Ivan Sarić”

Kategorija: Informatika, nastava i logistika

  • 1. mesto: Mešcoteka – Martin Kiss, Sándor Lengyel, mentor: Dóra Holló, TŠ “Ivan Sarić”
  • 2. mesto: Trip VR – Zvonimir Rudinski, Ervin Sejdović, Mario Vojnić Hajduk, mentor: Nenad Šarić, TŠ “Ivan Sarić”
  • 3. mesto: Prepoznavanje lica – Petar Kupusarević, Luka Pavlović, mentori: Aleksandar Volkov, Nenad Šarić, TŠ “Ivan Sarić”

Kategorija: Osnovne škole

  • 1. mesto: Elektronske igre sa integrisanim kolima 555 i 4017 – Roland Šimon, Ervin Šiša, mentor: Tibor Jesenski, OŠ “Sečenji Ištvan”
  • 2. mesto: Kompost kazan – Maja Milović, mentor: Zoran Vujković
  • 3. mesto: 3D prikaz osnovne škole “Sveti Sava” spolja sa virtuelnim obilaskom – Matija Sabo, mentor: Goran Cvetković, OŠ “Sveti Sava”

Nagrada publike: T8 CNC mašina za graviranje – Áron Papajcsik, mentor: Čila Husar

Projektna nedelja 2018

Sponzori manifestacije
Elementa d.o.o., BUS Computers, Pogrebno

Mehatronika

Članovi žirija

1. dr Imre Nemedi
Visoka tehnička škola strukovnih studija – Subotica
2. dr Laslo Gogolak
Visoka tehnička škola strukovnih studija – Subotica
3. dr Karolj Nađ
Visoka tehnička škola strukovnih studija – Subotica

Nagrade

Rb Naziv projekta Učenici Mentori
1 Robotska ruka Aleksa Stevanović Jožef Alač
2 Sigurna kuća David Slavik Laslo Lisak
Emil Peić Tukuljac
3 Bušač ramova košnice Stefan Lukić Laslo Lisak

Informatika

Članovi žirija

1. dr Zlatko Čović
Visoka tehnička škola strukovnih studija – Subotica
2. dr Robert Pinter
Visoka tehnička škola strukovnih studija – Subotica

Nagrade

Rb Naziv projekta Učenici Mentori
1 AR World Endre Vekony
David Pete
Hargita Šimon
2 Cardio TriTest Zvonimir Rudinski
Petar Kupusarević
Marijan Sudarević
Nebojša Brešćanski
3 Kviskoteka Diana Šantavec Nikola Krmpotić
Jasmina Stričević
3 Puppet Warriors Balint Šotanji Hargita Šimon

Nagrada publike: Izrada makete Zemljine kugle Edge Cam – Marko Zeljković, Goran Jaković, Kristijan Horvat mentori: Tibor Nemet, Tibor Hever

Najuspešniji mentor: Hargita Šimon

Projektna nedelja 2017

Sponzori manifestacije

Elektrotehnika, elektronika i mikroračunari

Članovi žirija

1. dr Karolj Nađ
Visoka tehnička škola strukovnih studija – Subotica
2. dr Zlatko Čović
Visoka tehnička škola strukovnih studija – Subotica
3. dr Robert Pinter
Visoka tehnička škola strukovnih studija – Subotica

Nagrade

Rb Naziv projekta Učenici Mentori
1 Ívhangszóró Surányi Bence 4TMM Búcsú Ottó
2 Tesla trafó Simon Adriján Liszák László
3 Measurement Workshop Hajduk Vojnić Vladimir 3TMS
Pető Dávid 3ITM
Nagy Sándor
Peić Tukuljac Emil

Mašinstvo i mehatronika

Članovi žirija

1. dr Imre Nemedi
Visoka tehnička škola strukovnih studija – Subotica
2. dr Laslo Gogolak
Visoka tehnička škola strukovnih studija – Subotica
3. dr Atila Retfalvi
Visoka tehnička škola strukovnih studija – Subotica

Nagrade

Rb Naziv projekta Učenici Mentori
1 Összecsukható kapu Benényi Krisztián Liszák László
2 Izrada postolja za transport kućišta motora
za kompaniju BMW
Brzovan Danijel 3BZS Majanović Željko
Stantić Grgo
2 Járkáló robot Sándor Flórián 4TMM Liszák László
3 FMC Szalma Dániel 4TMM
Kispál Arnold 4TMM
Lukács Kevin 4TMM
Tot Robert
Liszák László

Informatika

Članovi žirija

1. dr Zlatko Čović
Visoka tehnička škola strukovnih studija – Subotica
2. dr Robert Pinter
Visoka tehnička škola strukovnih studija – Subotica
3. dr Karolj Nađ
Visoka tehnička škola strukovnih studija – Subotica

Nagrade

Rb Naziv projekta Učenici Mentori
1 Online webshop Mehić Alen 3ITS
Nović Marko 3ITS
Alač Zoltan
2 KM and SU IDE Rudinski Zvonimir 2ITS
Kupusarević Petar 2ITS
Pavlović Luka 2ITS
Alač Zoltan
Sarić Nenad
3 Intel 8080 Assembler Zvonimir Rudinski 2ITS Drago Perčić

Projektna nedelja 2016

Sponzori manifestacije

Elektrotehnika, elektronika i mikroračunari

Članovi žirija

1. dr Zlatko Čović
Visoka tehnička škola strukovnih studija – Subotica
2. dr Karolj Nađ
Visoka tehnička škola strukovnih studija – Subotica
3. dr Robert Pinter
Visoka tehnička škola strukovnih studija – Subotica

Nagrade

Rb Naziv projekta Učenici Mentori
1 Add-ons to “Internet of Things(IoT)” Séfer Balázs ET42
Bederka Kornél ET42
Nagy Sándor
2 WEB PLC – u akciji Sutus Ákos ET44 Nagy Sándor
3 Tačkasti zavarivač Banski Denis ET44
Bošnjak Danijel ET44
Lisak Laslo, Tot Robert

Mašinstvo i mehatronika

Članovi žirija

1. dr Imre Nemedi
Visoka tehnička škola strukovnih studija – Subotica
2. dr Laslo Gogolak
Visoka tehnička škola strukovnih studija – Subotica
3. Avdo Hadžić dipl.ing.
vlasnik i direktor firme Tehnoserv – Subotica

Nagrade

Rb Naziv projekta Učenici Mentori
1 Lánctalpas robot – Tenkić Sándor Flórián ET34 Nagy Sándor
2 San Giovanni Battista Davor Vojnić Hajduk MT41 Stantić Grgo
3 Elektropneumatska mašina za sortiranje Veréb Roland ET44
Vánger Edvin ET44
Lisak Laslo, Tot Robert

Informatika, nastava i logistika

Članovi žirija

1. dr Zlatko Čović
Visoka tehnička škola strukovnih studija – Subotica
2. Peter Bakota – Senior programer
Manufaktura, Internet inženjering – Subotica
3. dr Robert Pinter
Visoka tehnička škola strukovnih studija – Subotica

Nagrade

Rb Naziv projekta Učenici Mentori
1 CardCourse Krnajski Stefan ET21
Vukomanović Miloš ET21
Nović Marko ET21
Alács Zoltán
2 Geometry Battle Arena Mészaros Áron ET22
Róka Tamás ET22
Marcikić Mark
Boros Zoltán
3 Wii Smartboard Peto Dávid ET22
Purda Bertold ET22
Alács Zoltán

Utisci posetilaca

Ne znam kako će da ispadne ovaj tekst čiji je autor neko ko o tehnici ne zna baš ništa … Ali, poštujem svet tehnike, poštujem ljude koji u toj dimenziji stvarnosti egzistiraju, nimalo ili vrlo malo mučeni emocijama koje se u svetu humanističkih disciplina podrazumevaju … Imam utisak da se ljudi tehničkog znanja i obrazovanja često osećaju superiorno tačni, precizni i efikasni – ili, prosto, nezamenjivi u vremenu budućem, dok su prošlosti o kojoj retko misle – ili nikako – ostavili humanističke vrednosti kao nepouzdanu veličinu : čas ih ima, čas ih nema … Kad` ih ima, cvetaju antička i renesansna umetnost, kad` ih nema, Inkvizicija satire neistomišljenike na lomačama – o verskim i imperijalističkim ratovima, da i ne govorim.

Kako god, beše PROJEKTNA NEDELJA u Tehničkoj školi „Ivan Sarić“, a na Njoj, izložba tehničkih projekata naših učenika, rađenih pod mentorskim nadzorom naših nastavnika, te gostujući radovi učenika subotičkih osnovnih škola (uzgred, veoma su mi se dojmile te kule, katedrale i mostovi od kartona i hartije) … Tri dana, u Konferencijskoj sali naše škole, odvijale su se uspešne odbrane izrađenih i izloženih projekata pred eminentnim stručnim žirijem, ali su značajnu ulogu igrali i glasovi žirija (učeničke) publike.

U dva sam navrata obišla sa učenicima izložbu radova … U svim odeljenjima u kojima držim nastavu, viđeno sam komentarisala sa iskrenim oduševljenjem, posebno, priznajem, projekat učenika DAVORA VOJNIĆA čija je maketa jedrenjaka iz 17. veka, ostavila izuzetno snažan utisak na posetioce izložbe … Zapravo, nisam sigurna šta mi se više dopalo, ćutljivi, skromni mladić ili njegov brod sa hiljadu sitnih detalja koje je pet meseci strpljivo oblikovao, slagao, lepio, putovao sa svojim impresivnim projektom kroz stoleća, zaranjao i izranjao iz morskih dubina na čijem dnu pravi San Đovani Batista počiva …

Uređaji za merenje koječega, elektropneumatske i robotičke sprave koje se kreću, nose nekakav teret i služe vas napitcima, mašina za pečenje KURTOŠ-kolača (uzgred, najviše volim one uvaljane u vanilin šećer), punjač baterije mobilnog telefona instaliran na bicikli (sjajno, često vozim biciklu, valjaće), elektronske aplikacije za sve i svašta, sprave za merenje fizičke kondicije (izazvale su, očekivano, veliko interesovanje dečaka kojima je obim bicepsa jaaaaaakooo važan – valjda ne i važniji od tehničke pozadine iste sprave), udžbenik za neki informatički predmet koji su uradili sami učenici – preveli na mađarski jezik, odabrali ilustracije, skenirali, štampali, ukoričili – i, ostavili ga novim naraštajima koji dolaze za njima … Divno, mislim da su svi ovogodišnji projekti koji će na ovaj ili onaj način biti korišteni u nastavi ili za vanastavne aktivnosti, zapravo neki oblik modernog zadužbinarstva. Mislim, i tome podučavam svoje učenike, da je bitna odlika civilizovanog čoveka svest o tome da su prethodne generacije ljudi ostavile toliko toga u amanet savremenom čoveku, te da je obaveza i našeg naraštaja da učini to isto – ova deca, u čijim smo radovima uživali proteklih dana, sigurno imaju potencijal da taj dug prema budućnosti ispune.

I, na kraju, od svih projekta, možda me je najviše oduševio jedan mladić, ime mu je ROLAND, budući inženjer mehatronike, ali neko ko je u sebi spojio superiornost tehnike budućeg vremena i humanističke vrednosti prošlosti. Svoju mašinu za sortiranje materijala branio je pred posetiocima izložbe kao da je vitez koji brani čast svoje verne ljube, o tehničkim performansama tog uređaja, govorio je sa toliko znanja i ljubavi kao da govori o rusim kosama svoje voljene, a kada mu se mašina na trenutak pokvarila, svojim znanjem i umećem pokrio je tehnički problem kao da svojom čašću prikriva izdajstvo svoje princeze – BANOVIĆ STRAHINJA našeg vremena ! Divno ! Došlo mi je da viknem „NETKO BIJAŠE STRAHINJIĆU BANE “, da ga zagrlim, da viknem „ETO ČOVEKA“ … Uzdržah se, na sreću, prenerazio bi se od čuđenja … Umesto toga upitah : „DA SI PONOVO MALI MATURANT, DA PONOVO TREBA DA BIRAŠ SREDNJU ŠKOLU …“, prekide me, rekavši „DEFINITIVNO BI TO PONOVO BIO MEŠC I OPET BI BILA MEHATRONIKA !“ …

O tome kako se moj i Rolandov razgovor završio i gde to sebe ovaj sjajni momak vidi za koju godinu, neću ovoga puta pisati – rastužila bih vas.

Impresije (nije) sredila ………… Jasmina Marić