A diákparlament törvény által biztosított intézmény, amely a tanulók számára lehetőséget biztosít, hogy törvényes keretek között érvényesítsék az iskola összes diákjának érdekeit, és biztosítja a tanulók számára, hogy részt vegyenek azokban a döntéshozatali folyamatokban, amelyek közvetlenül érintik őket.
Miért jelentős a diákparlamentek létezése?
Azért jelentős, mert biztosítja a tanulók általános szabadságjogait, a szólásszabadság, a gyülekezés, a véleménynyilvánítás szabadsága által.
- A diákparlament lehetővé teszi a diákok személyiségének fejlődését.
- A kollektív döntéshozatal lehetőségét biztosítja, valamint hozzájárul a kellemes iskolai élet kialakításához.
- A diákparlament elősegíti az egymás közötti viszonyok fejlődését, a partneri viszony kiépítését a tanárokkal, a szakmunkatársakkal, az igazgatóval és az iskola szerveivel.
- A diákparlament az a hely, amely lehetővé teszi az együttműködést és az egymás álláspontjainak az elfogadását és tiszteletben tartását.
- A diákparlament magától értetődőnek tartja a demokratikus értékek elfogadását – a különbözőségek figyelembevételével.
- A diákparlament lehetővé teszi a demokrácia kultúrájának fejlődését.
- A diákparlament lehetővé teszi a sikeresebb kommunikációt, valamint ösztönzi a minden fél számára megfelelő döntések meghozatalát.
A diákparlament tagjait minden tagozat két tanulója képezi. Minden tanévben újra történik a megválasztásukat célzó szavazás; a diákparlament tagjai saját soraiból elnököt választanak. A diákparlament évente legalább négyszer ülésezik, szükség esetén többször is. A diákparlament elnöksége a tanév folyamán – szükség szerint – gyűléseket hív össze. A diákparlament összejövetelein minden olyan témát megvitat, amely hatással van a tanintézmény tanulóinak életére és tevékenységére.
Az iskolában a diákparlament saját helyiséggel rendelkezik, amely a második emeleten a 15-ös tanterem; ahol ülésezik, összejövetelt szervez; valamint barátkozásra is van alkalmuk.
A diákparlament tagjai az aktuális problémák megvitatása mellett gyakran kezdeményezői és részt vevői különböző akcióknak, mint például humanitárius, sport és más kreatív jellegű rendezvényeknek; a kantin felújításának, papírgyűjtési akciónak, az iskolaudvar és a könyvtár rendezésének, valamint a kupakgyűjtési akciónak.
A diákparlament tagjai minden tanévben továbbképzéseken, előadásokon való részvétellel, tanfolyamok elvégzésével, kortársaknak tartott előadásokkal és műhelymunkákkal fejlesztik magukat. A felsorolt aktivitások által a tanulók a hatékony kommunikációs képességüket fejlesztik, a konstruktív problémamegoldási készségüket gyakorolják, megismerkednek a projektírás technikáival, a diszkrimináció különböző formáival, az ezek elleni küzdelem módjaival, részt vesznek az egészséges életmódról szóló aktivitásokban, szorgalmazzák a társadalomban való aktív részvételt és a környezetvédelmet.
A diákparlament összetétele a 2020/2021-es tanévben
Elnök: Bognár Emese, 4 ITM
Elnökhelyettes: Miloš Đurić, 4 ERS
Jegyzőkönyvvezető: Nevena Jelenković, 1 TUS
A diákparlament képviselői az iskola csapataiban:
Fejlesztéstervezési csapat: – Edin Martinović
A diákokat az erőszaktól, a bántalmazástól, az elhanyagolástól, a hátrányos megkülönböztetéstől védő iskolai csapat – Ivan Đidar
Önértékelési csapat: – Lazar Popović
Karrierépítési és tanácsadási iskolai csapat: – Papajcsik Áron
Az iskola minőségbiztosítási csapata – Miljana Matković
A diákparlament nagykorú tagjai az iskolaszékben:
Bognár Emese, 4 ITM
Andrej Pokrajac, 4 KKS
Koordinátorok:
Nataša Pavlović, pedagógus
Horváth Vojnić Ildikó, pszichológus
Marijana Pajić, pedagógus
Diákparlamenti tevékenység
