A duális oktatás a szakközépiskolák egyik képzési modellje, mely során a tanulók az iskolában és a vállalatban is szert tehetnek ismeretre. Az oktatási profiltól függően a tanuló már az első osztályban bejárhat a vállalatba, hogy tanulhasson az ottani munkája során. A munka során való tanulással a tanulók gyakorlati és alkalmazott tudásra tesznek szert a valós munkakörnyezetben, a vállalatban.
A szükséglet, hogy a formális oktatási rendszer alkalmazkodjon a gazdaság szakmai elvárásához, indította el a duális oktatást. A vállalat és a tanuló számára is hasznos, ugyanis megerősíti a tanuló produktivitását, és motiválja a képességek megszerzésében. A duális képzés befejezése utána a tanuló munkaviszonyba állhat a munkaadójánál, önálló vállalatot indíthat, de lehetősége van a továbbtanulásra. A munkaadó ezáltal csökkentheti az új munkások betanításának költségét, és a vállalata jövőjét építi.
A legismertebb és legsikeresebb európai rendszerek ‒ Ausztria és Németország ‒ duális képzésének mintájára Szerbia a régiónkban elsőnek fogadta el 2007-ben a duális oktatási törvényt, melyet 2020. szeptember 1-jén kezdtek alkalmazni. A törvénnyel szabályozzák a résztvevők jogait, kötelezettségeit, a munkaadó megbízatása a felelősségvállalás és az a szerep, melyet be kell töltenie a tanulók oktatásában és a szükséges kompetenciák elsajátításában az adott szakmában.
Szerbiában a duális oktatást az Oktatási, Tudományos és Technológiai Fejlesztési Minisztérium viszi véghez a Szerbiai Gazdasági Kamarával együttműködve. A próba-projektek során fejlődött, a partnerek pedig ‒ Németország, Ausztria és Svájc területéről ‒ a támogatást biztosították.
A duális oktatási modell szerint kb. 4500 diák tanul 80 iskolában, 52 városban és községben, kb. 600 vállalatban, ez a szakközépiskolai oktatás 10 százalékát teszi ki, és ez a szám csak növekszik.
Forrás: www.dualnoobrazovanje.rs
A mi iskolánkban három oktatási profilnál van jelen a duális oktatás: lakatos-hegesztő, ipari mechanikus és villanyszerelő.