Школовање у профилу механичар моторних возила одвија се по образовном моделу са елементима дуалног образовања. Сматра се да је дуално образовање један од главних разлога за ниску стопу незапослености младих у земљама у којима је развијен овај систем.
Образовни профил механичар моторних возила развијен је у оквиру пројекта немачко-српске развојне сарадње „Реформа средњег стручног образовања у Србији“. Уз подршку Владе Савезне Републике Немачке пројекат спроводе Министарство просвете, науке и технолошког развоја РС и немачка организација за међународну сарадњу ГИЗ. Током школовања ученици ће бити оспособљени за управљање моторним возилом „Б“ категорије.
Један део наставе будућих механичара моторних возила одвија се у школи, а други у компанији или ауто-сервису који сарађује са школом. У школи ђаци стичу опште образовање и стручна теоријска знања, а пролазе и основну практичну обуку, један дан недељно, током прве године школовања. Учење на радном месту почиње од друге године када ученици/це обављају практичну наставу у компанији или аутосервису и то у другој години два дана, а у трећој години чак три дана недељно.
Компетенције – знања, вештине и умења које се стекну у току школовања
По завршетку школовања механичар моторних возила ће умети да: дијагностицира и отклања неисправности на моторном возилу механичким путем, дијагностицира и отклања неисправности на моторном возилу уз помоћ дијагностичког уређаја, сервисира возила у експлоатицији, врши контролу исправности моторних возила.
У мањим сервисним радионицама, фабрикама, као и у приватним радионицама.
Могућности даљњег школовања
Они који после трогодишњег школовања буду имали жељу и могућности да наставе са образовањем имаће прилику да се доквалификују за четврти степен и касније упишу вишу школу или факултет.