Tehničar vuče (mašinovođa) se osposobljava za upravljanje vučnim vozilom. Njegov zadatak je da održava vučno vozilo u tehnički ispravnom stanju, da poštuje propise i uputstva koja mu se prenose pomoću signalo-sigurnosnih (signala) i telekomunikacionih uređaja. Takođe, nadzire rad pomoćnika mašinovođe i lica koja se nalaze na obuci u vučnom vozilu.Zanimanje tehničara vuče je izuzetno odgovorno i traženo na tržištu rada.
Područje rada
Saobraćaj
Trajanje školovanja
4 godine
Organizacija nastave
Nastava se odvija u školskim učionicama i kabinetima. Železnica u saradnji sa školom obezbeđuje praktičnu nastavu za učenike. Na blok nastavi učenici se detanjnije upoznaju sa svojim budućim zanimanjem, vežbaju pod nadzorom stručnih lica i imaju priliku da posmatraju rad mašinovođe, putuju i uče.
Stručni predmeti
- Tehnologija železničkog saobraćaja,
- Savremene tehnologije na železnici,
- Saobraćajna psihologija,
- Železnička vozila,
- Železnička postrojenja,
- Električni uređaji,
- Kočnice i kočenje,
- Upravljanje elektrovučnim vozilima,
- Upravljanje dizelvučnim vozilima
- Preduzetništvo.
Kompetencije – znanja, veštine i umenja koje se steknu u toku školovanja
Primopredaja vučnog vozila, vožnja manevarskog sastava, upravljanje vožnjom voza, pomaganje pri upravljanju vožnjom voza (osmatranje voznog puta), otklanjanje kvarova ili zastoja u pogonu vučnog vozila, pratnja vučnog vozila izvan pogona, rukovanje postrojenjima vuče, nadzor nad vozilima u krugu jedinice vuče, raspoređivanje vučnih vozila i osoblja, vođenje evidencije vuče.
Mogućnosti zapošljavanja
Tehničari vuče se mogu zaposliti u svim železničkim preduzećima. Po završetku srednje škole, školovanje je moguće nastaviti na visokim strukovnim i akademskim studijama, odsek saobraćaj, kao i srodnim strukovnim i akademskim tehničkim studijama (odsek: mašinstvo,elektrotehnika,…).
Završni ispit
Državna matura.