ИМЕ И ПРЕЗИМЕ: Михајло Шијак
ОДЕЉЕЊЕ: 4 ТРС (техничар роботике)
ШКОЛИ ЈЕ СТИГАО ЈЕДАН ПЕХАР. КОЈИМ ДОБРОМ? ШТА СТЕ ОСТВАРИЛИ?
Освојено је 2. место на државном школском првенству “Свети Сава“ са такмичења у дизању тегова. Такмичење се одржало у Сомбору у студентском дому „Соко“, 28. јануара. Ово је резултат са групног дела такмичења. Било је укупно око седамдесет такмичара. Поред групног, постоји и појединачни пласман на којем сам освојио такође 2. место.
Појединачни пласмани се одређују према тзв. синклер бодовима. Синклер бодови су бодови који се добијају рачунањем односа телесне тежине такмичара и тежине подигнуте тог дана, у две дисциплине- трзај и избачај. Задовољан сам својим пласманом, ове године сам подигао за по 5 кг више него прошле. У дисциплини трзај, подигао сам 115 кг, а у дисциплини избачај 135 кг.
ПОНОСНИ СМО НА ВАШ УСПЕХ И ВАША ПОСТИГНУЋА. КОЈИ СУ ВАШИ ЛИЧНИ РЕКОРДИ? НА КОЈЕ ПЛАСМАНЕ СТЕ ВИ ПОСЕБНО ПОНОСНИ?
По препоруци професора Чонгора Нађа, у августу 2019. године сам почео да тренирам дизање тегова. Почетни мотив ми је био побољшање физичких способности. Временом сам заволео тренинге и такмичења. Данас ме узбуђују изазови који постоје како у процесу припреме, тренирања, тако и у такмичарском процесу. Најдражи ми је пласман са овог такмичења у Сомбору. Ту сам остварио лични рекорд, број синклер бодова ми је за 10 већи него прошле сезоне, а пошто су ме објективне околности спречиле да тренирам редовно (тренирао сам 4-5 месеци током године), веома сам задовољан резултатом који сам постигао.
ПОСТОЈИ ВИШЕ АСОЦИЈАЦИЈА НА ПОЈАМ „ДИЗАЊА ТЕГОВА“. НЕКОГА МОЖЕ ПОДСЕТИТИ НА БИЛО КОЈУ СПОРТСКУ ИЛИ РЕКРЕАТИВНУ АКТИВНОСТ СА ТЕГОВИМА У ТЕРЕТАНИ. У ЧЕМУ СЕ ДИЗАЊЕ ТЕГОВА РАЗЛИКУЈЕ ОД, НПР, БОДИБИЛДИНГА, ДИЗАЊА ТЕШКИХ ПРЕДМЕТА ПОПУТ АУТОМОБИЛА, ВУЧЕ КАМИОНА И СЛИЧНО?
Овај спорт је специфичан по томе што се ми ексклузивно такмичимо у 2 дисциплине, а то су избачај и трзај. Ове дисциплине захтевају снагу, експлозивност и вештину за разлику од стронгмена који могу да се такмиче у пуно више дисциплина у којима приказују невероватну снагу.
ДА ЛИ ПОСТОЈИ НЕКИ КЉУЧНИ МОМЕНАТ КОЈИ ОДРЕЂУЈЕ ДА ЛИ ЋЕШ УСПЕШНО ПОДИЋИ ТЕЖИНУ?
Да. Тај моменат је углавном различит код свакога. За мене лично је то када стајем на подијум, хватам тег и узимам ваздух. Има нешто и у оном тренутку када долазим до подијума. Може се рећи да тај моменат одреди како ће све остало протећи.
КОЈЕ СУ НАЈВЕЋЕ ПРЕДРАСУДЕ КОЈЕ СИ ЧУО ОД ДРУГИХ КАДА КАЖЕШ ДА СИ „ДИЗАЧ ТЕГОВА“? КАКО ТЕ ВИДЕ ВРШЊАЦИ?
Заиста нисам чуо никакве предрасуде од вршњака али често чујем питање: „Шта ти је тај спорт?“, „Шта ти радиш на свом тренингу?“ Заправо, понекад сам чуо да зазиру јер бих могао да их бацим преко главе у афекту, нпр.
ШТА ТРЕБА ДА ПОСЕДУЈЕ ДИЗАЧ ТЕГОВА? КОЈУ ФИЗИЧКУ, А КОЈУ ПСИХИЧКУ ОСОБИНУ? КО СУ ТВОЈИ НАЈОПАСНИЈИ РИВАЛИ?
Не мораш да будеш јак пре него што почнеш да тренираш овај спорт. Спортска спремност се стиче, па ме не фасцинира. Најважнија ствар код дизача тегова и, уосталом, код сваког спортисте је дисциплина. Тај осећај обавезе прем себи, према тренеру и према колегама. Лично ми може бити опасан ривал- такмичар који диже исту тежину као и ја, а који је можда и до 20 кг лакши па ће зарадити више бодова на такмичењу. Од менталних снага ме ниједна не плаши. Ценим дисциплину и упорност.
ШТА ТЕ ОЧЕКУЈЕ У НАРЕДНОМ ПЕРИОДУ? КАКО КАО ШКОЛА МОЖЕМО ДА ТЕ ПОДРЖИМО?
Очекује ме такмичење Лиге Србије у дизању тегова друге недеље марта, Гала Куп крајем године у којем ћу можда наступати пошто се ту пласира 10 највећих синклера (бодови) Србије. Подржаћете ме тако што ћете показати разумевање за моје спортске изостанке и понека кашњења.
КОЈА ЈЕ ДОБИТНА КОМБИНАЦИЈА ЗА УСПЕХ У ОВОМ СПОРТУ?
Јаке ноге и мирна глава.